Öğrenme / Öğretme / Eğitim Etkinliği Bursa’da Gerçekleştirildi.

Erasmus+ programı kapsamında hibelendirilen ve müdürlüğümüz koordinatörlüğünde yürütülen ‘Code is Loading’ isimli projenin Öğrenme/Öğretme ve Eğitim etkinliği 17-21 Şubat 2020 tarihlerinde Bursa’da yapıldı. 

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve yerel ortağımız Ali Osman Sönmez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi işbirliği ile organize edilen 5 günlük eğitime, İngiltere, Polonya, Portekiz, İtalya, İspanya ve Macaristan’dan üniversite, okul ve çeşitli kurumların temsilcileri ile müdürlüğümüz ARGE Birimi Pek ekibi personeli ve Ali Osman Sönmez MTAL  öğretmenleri katıldı. 

Eğitimin ilk günü ortak kurumlardan katılımcılar için tanışma etkinliği ile başladı, beş günlük eğitim programının tanıtımının ardında proje koordinatörü tarafından proje ilerleme raporu ve sonraki aşamalarda yapılacaklar ve dördüncü fikri çıktı için ortakların görev ve sorumluluklarını anlatan sunum gerçekleştirildi. 

Projenin en önemli çıktısı olan ve farklı ülkelerden kodlama ve yazılıma ilgi duyan öğrenci ve her yaştan kullanıcıların bir araya geldiği, farklı kodlama dillerinin eğitimlerinin verildiği videoların, eğitim dokümanlarının, e-öğrenme araçlarının ve belirli dönemlerde yapılacak webinarların yer aldığı açık kaynaklı, karşılıklı etkileşime dayalı, ücretsiz ve kolay erişilebilir yenilikçi bir kodlama platformu olan “Code Is Loading” platformu, özellikleri ve içeriği katılımcılara anlatıldı. Ardından platformun güçlü ve zayıf yönlerini belirlemek ve sonraki süreçte ilgili geliştirme ve düzenlemeleri yapmak üzere küçük bir çalıştay yapıldı.

Öğleden sonraki oturumda ise proje kapsamında ortaya koyulacak ve dördüncü fikri çıktı olan okul etkinlikleri ve uluslararası öğrenci eşleşmeleri konusunda yapılacaklar tartışıldı. Okul etkinliklerinin türü ve içeriği ortaklarca belirlendi. Proje ortaklarının Sanal Gerçeklik ve C# ile kodlama ile ilgili küçük atölye çalışmaları ile ilk gün etkinlikleri sonlandırıldı.

Programın ikinci gününde katılımcılar OIB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Uludağ Üniversitesi Teknopark (Ulutek)’a çalışma ziyaretleri gerçekleştirdiler. Ziyaretlerde kurumların çalışmaları hakkında bilgi alan katılımcılar yapılan etkinliklere katıldılar. Sonrasında Görükle Hazinedaroğlu İlkokuluna bir ziyaret gerçekleştirildi ve katılımcılar burada ARGE Birimi öğretmenlerimiz tarafından gerçekleştirilen Akıl ve Zeka Oyunları Atölyesi’ne katıldılar. 

Üçüncü gün sabahtan Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi ziyareti gerçekleştirildi ve katılımcılar BTM tarafından organize edilen bir çok atölye çalışmasına katıldılar. Öğleden sonraki zaman diliminde ise katılımcılar için rehberli şehir turu düzenlendi. 

Eğitimin dördüncü günü Ali Osman Sönmez MTAL’de başladı. Katılımcılar sabah okula ilk geldiklerinde okul içerisinde düzenlenen Oryantiring ile kodlayarak okulun bölümlerini gezdiler. Yarışma şeklinde yapılan ve hem kodlama hem de oryantiring etkinliğini birleştiren bu etkinlik katılımcılar tarafından büyük ilgi gördü. Ardından ‘tasarla, yap ve kodla’ isimli atölye çalışmasına katılan misafirler arduino setlerini kendileri için hazırlanmış ve proje logosunun yer aldığı özel kutuya yerleştirerek ilgili fonksiyonların yerine getirilmesi için kodlama çalışmaları yaptılar. Öğleden sonraki oturumda ise Arduino kodlama, giyilebilir teknolojiler ve mobil uygulama hazırlama konularında farklı proje ortakları tarafından atölye çalışmaları yapıldı. 

Beş gün süren etkinliklerin son gününde ise katılımcılar yine Ali Osman Sönmez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirilen atölye çalışmalarına katıldılar. Çalışmaların ardından eğitim öğretim faaliyetlerin ilk günü yapılan çalıştaylarda ele edilen sonuçlar değerlendirildi, sonraki süreçler için yol haritası çıkarıldı. Yapılan genel değerlendirmenin ardından sertifika töreni ile Code is Loading projesi Öğrenme-Öğretme-Eğitim Faaliyeti başarı ile bitirildi. 

Beş günlük eğitim, atölye çalışması ve çalışma ziyaretlerine katılan proje ortaklarından ilgili katılımcılar ülkemizde bu tür etkinliklere katıldıkları ve ülkemizdeki çalışmaları ve teknoloji konusundaki gelişmeleri yerinde görme fırsatı elde ettikleri için çok memnun olduklarını dile getirdiler. 

LTT_-minutes-1