Ali Osman Sönmez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Bursa, TURKEY / http://aosmtal.meb.k12.tr

Ali Osman Sönmez Vocational and Technical High School ( AOS MTAL ) is a vocational and technical high school which was built by a  benefactor and started education and training in 1992. There are 184 teachers and 2005 students in the school. It is near Demirtaş Organized Industrial Zone where the production facilities are mainly textile and automotive  and  located on an area of approximately 100,000 m2. This area is built in 2 floors and spread over 6 blocks; classrooms, administrative units, workshops and laboratories, social facilities (cafeteria) and indoor sports hall. The total base area of  buildings is 12.180m2 and the total closed area is 23.376m2. Within the school area; AOS MTAL  also has sports areas where the students can play football and basketball in the outdoor area.

Ali Osman Sönmez Mesleki ve Teknik Lisesi (AOS MTAL), bir hayırsever tarafından yaptırılan ve 1992 yılında eğitim ve öğretime başlayan mesleki ve teknik bir lisedir. Okulda 184 öğretmen ve 2005 öğrencisi bulunmaktadır. Üretim tesislerinin ağırlıklı olarak tekstil ve otomotiv olduğu ve yaklaşık 100.000 m2’lik bir alana kurulu olduğu Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi yakınında. Bu alan 2 katlıdır ve 6 blok üzerine yayılmıştır; derslikler, idari birimler, atölyeler ve laboratuvarlar, sosyal tesisler (kafeterya) ve kapalı spor salonu. Binaların toplam taban alanı 12.180m2, toplam kapalı alan 23.376m2’dir. Okul alanı içerisinde; AOS MTAL ayrıca öğrencilerin açık alanda futbol ve basketbol oynayabilecekleri spor alanlarına sahiptir. Okul 3 katlı 2 ayrı bloktan oluşan bir yatakhaneye sahiptir ve ayrıca 384 (192 + 192) kız ve erkek öğrenciye aktif olarak hizmet vermektedir.

AOS MTAL’de 6 mesleki eğitim bölümü bulunmaktadır:

• Bilişim Teknolojileri

• Elektrik-Elektronik Teknolojisi

• Endüstriyel Otomasyon Teknolojisi

• Giyim Üretim Teknolojisi

• Makine Teknolojileri

• Tekstil Teknolojisi

AOS MTAL’in öğretmenleri, ildeki Bilgi Teknolojileri, Elektrik-Elektronik Teknolojisi, Giyim Üretim Teknolojisi ve Tekstil Teknolojisi bölümleri için ulusal müfredatın hazırlanmasında aktif olarak yer almaktadır.